Attila a Tisza mellékéről, ahol a birodalmának központja volt, először Konstantinápolyt kényszerítette adófizetésre, majd nyugatnak fordult. Róma főleg újdonsült szövetségesei, akiket ugyanúgy veszélyeztetett a hunok támadása, ellenálltak. Kr. u. 451-ben a Galliába betörő Attila hatalmas seregével szemben Catalaunumnál hasonló erejű római–germán haderő sorakozott fel. A rendkívül véres csata döntetlenül végződött. A rómaiak visszavonultak.
A következő évben Attila újra Itáliára támadt rá. Hadai bevették Aquileia, majd Milánó városát, ám Róma kapuinál váratlanul visszafordultak. A hagyomány szerint csoda történt: I. Leó pápa szavai és az égi jel mentette meg az Örök Várost. Igazából elképesztően nagy hadisarcot fizetett Róma, ezért Attila megkegyelmezett a városnak.

Egy év múlva Attila meghalt. Attillát a monda szerint három koprsóba temették el, arany, ezüst és bronz koporsóba. Azokat, akik temették Attilát, mind megölték hogy titokba maradjon, hogy a Tiszába hova temették el!
Fiai között testvérháború robbant ki a hatalomért, ami birodalma széteséséhez vezetett. A hunok maradékai Erdélybe, kelet felé húzódtak vissza a korábban leigázott, s most fellázadt népek elől.Hozzá kell tenni hogy Attillát állítolag feleseége mérgezte meg a nász éjszakájukon!